LanzaLife

Proč jsme se rozhodli zkusit život na Kanárech? Proč jsme si vybrali právě Lanzarote? Jak dlouho jsme tam zůstali, co jsme tam dělali, a jak jsme si našli práci? Kolik nás stálo bydlení, a co všechno jsme museli vyřídit na úřadech? Jak jsme zvládali hypotéku v Česku? Jaký byl život na ostrově pro naše dvě malé děti? Chodily tam do školky? A jaké máme plány do budoucna?

Na tyto otázky, a pár dalších, najdeš odpovědi v tomto článku. 🌞


Tohle je první článek na našem blogu LanzaLife 🥳

Píšu ho kvůli tomu, že se mě lidé často ptají na náš život na Kanárech. Rozhodla jsem se proto sepsat deset nejčastějších otázek a podělit se s vámi o naše zkušenosti. Věřím, že se to někomu z vás bude hodit – sama bych si před naším odjezdem něco podobného ráda přečetla. Tak jdeme na to! 😊

Naše Lanza Story

1. Proč jsme se rozhodli zkusit život na Kanárech?

S Martinem jsme spolu už od studentských let a vždycky jsme snili o tom, že zkusíme žít v zahraničí. Ale dlouho nám to nevycházelo. Erasmus byl buď v zemi, která nás moc nelákala, nebo jsme nemohli jet společně. Po škole jsem otěhotněla, a tak jsem se do odjezdu zrovna nehrnula. Navíc jsme v tu dobu začali stavět dům. Když jsme ho dokončili, přišlo další těhotenství. V tu chvíli jsme si ale už řekli, že až náš mladší syn trochu povyroste, půjdeme do toho. 

Zbývalo jen rozhodnout, kam. Chtěli jsme někam, kde je celý rok teplo (protože oblékání dvou malých dětí v zimě mě fakt nebavilo). Zároveň jsme chtěli, aby to nebylo daleko – aby za námi mohli snadno létat přátelé a rodina. EU byla také podmínkou, protože se mi nechtělo řešit papírování a víza. Kanárské ostrovy z toho vyšly nejlépe. Už jsme je dříve navštívili a líbilo se nám tam, takže proč ne?

2. Proč jsme nakonec vybrali právě Lanzarote?

Bylo nám celkem jedno, na který ostrov pojedeme. Nechtěli jsme odjet úplně naslepo, a tak jsem si začala hledat práci dopředu. To byla docela prekérka. K získání práce ve Španělsku potřebujete NIE číslo, ale k jeho získání potřebujete španělské bydliště, které si nemůžete předem zařídit, pokud nevíte, na kterém ostrově budete pracovat. Bylo to jako začarovaný kruh, ale nakonec se mi podařilo najít zaměstnavatele na Lanzarote, který byl ochoten počkat, až si NIE vyřídím. A tak jsme se rozhodli pro Lanzarote.

Upřímně, zpočátku jsem si říkala, že bych raději jiný ostrov. Lanzarote jsme sice před pěti lety navštívili a líbilo se nám tam, ale není tam skoro žádná zeleň a lesy, které milujeme. Bála jsem se, že dlouhodobě mi tahle příroda bude chybět a chtěla jsem spíše třeba na Tenerife, které je takové různorodější. Nakonec jsem se ale do Lanzarote úplně zamilovala a na lesy jsem si ani nevzdechla.

3. Jak dlouho jsme tam byli?

Původně jsme plánovali zůstat rok. Našla jsem si práci jako učitelka, takže bylo potřeba, abych tam aspoň jeden rok odpracovala. Přemýšleli jsme, jestli zůstat rok nebo dva, ale nakonec jsme se rozhodli pro rok s tím, že v případě potřeby to nějak prodloužíme nebo zkrátíme. Nakonec se věci poskládaly tak, že to skutečně vyšlo, jak jsme plánovali a byli jsme tam necelý rok – od léta 2023 do léta 2024.

4. Co jsme tam dělali za práci a jak jsme ji sháněli?

Já jsem si od začátku hledala práci jako učitelka angličtiny. Je to práce, kterou jsem dělala před mateřskou i tady v Česku a dá se dělat všude. Vzhledem k tomu, jak těžké bylo práci sehnat, jsem nakonec byla otevřená téměř jakékoliv normální pozici. I když to chvílema vypadalo dost beznadějně, nakonec jsem skutečně našla práci v jazykovce. Učila jsem pondělí až čtvrtek odpoledne, dopoledne jsem měla práci online, kde jsem hodnotila reklamy na internetu. To mě moc nebavilo, ale plat učitelky na částečný úvazek by nám nestačil, takže jsem musela dělat ještě něco k tomu.

Martin se nejdříve staral o děti, což jsem po letech na rodičovské vyloženě chtěla. Ale po pár měsících jsme zjistili, že nám to nevyhovuje – děti jsem téměř neviděla, a navíc nám to finančně moc nevycházelo. Nakonec si Martin vyjednal práci na částečný úvazek na dálku u stavební firmy, kde pracoval předtím. Takže dopoledne pracoval on z domova a odpoledne já v jazykovce.

Obě práce jsem sháněla všude možně, ale nakonec jsem online práci našla přes LinkedIn a práci na Lanzarote ve Facebookové skupině. Sehnat obě práce mi trvalo asi pět měsíců.

5. Kolik nás stálo bydlení?

Více, než jsme čekali. 😅 Když jsem zjišťovala, kolik stojí nájem, viděla jsem několik bytů za 600-800 euro měsíčně, které vypadaly fajn. Ale když jsem pak reálně hledala ubytování, tyto ceny byly úplně mimo. Byli jsme ochotní vzít cokoliv, ale i tak se ceny pohybovaly od 1000 euro a výš. Když už jsem byla opravdu zoufalá, obepsala jsem snad všechny majitele bytů na Lanzarote a prosila je o nižší cenu. Sice jsem se cítila megatrapně, ale podařilo se. Jedna paní nám nabídla krásný apartmán v Playa Hondě za 850 euro. Byli jsme nadšení a vzali jsme to.

Po pěti měsících jsme ale museli hledat nové bydlení. Našli jsme si kamarády, kteří měli zaplacený apartmán v Playa Blanca na měsíc, ale nemohli tam jet, tak nám ho nabídli za 700 euro. To nás zachránilo. Pak jsme byli měsíc a půl v Arrietě, což bylo dražší, ale protože za námi přijeli kamarádi a zaplatili jsme to společně, mohli jsme si to dovolit.

Zbývaly nám tři měsíce do konce školního roku a nemohli jsme nic sehnat. Nakonec jsme zase uprosili paní z Playa Hondy, aby nás tam nechala bydlet za 850 euro. Naštěstí to vyšlo.

6. Co všechno jsme museli vyřídit na úřadech?

Po příjezdu na Lanzarote jsme jako první šli na městský úřad (Ayuntamiento), kde jsme zažádali o přihlášení k trvalému pobytu (Empadronamiento). V práci jsem dostala smlouvu, kde bylo i sociální číslo, které jde ve výjimečných případech přidělit pouze s pasem (běžně k tomu chtějí NIE). Pak jsem si rezervovala schůzku k získání NIE čísla, kterou jsem musela předem zaplatit v bance. S těmito dokumenty, potvrzením o zaplacení, vyplněným formulářem a kopií pasu jsem šla na úřad, kde mi přidělili NIE číslo a dali mi rezidenční kartu (NIE verde). S tím jsem si pak mohla založit účet v bance a získat zdravotní pojištění.

V Česku před odjezdem jsem musela vyřídit formulář A1, který potřebuje každý, kdo chce být výdělečně činný v jiné zemi, ale zároveň je i OSVČ nebo zaměstnaný v ČR. Pak je také potřeba, když někdo pobírá rodičovský příspěvek a má příjem v jiné zemi, nahlásit tuto skutečnost na úřadě práce a příspěvek vám pozastaví. To jsem nevěděla, tak jsem to neudělala a musela jsem to potom zpětně vracet.

Pokud byste chtěli o tomto procesu vědět více, obraťte se na mě v rámci konzultací. Je to dost individuální a vysilující téma, takže to tady nechci rozvádět více.

7. Jak jsme zvládali hypotéku?

V Česku jsme právě dokončili stavbu rodinného domu, na který máme dvě hypotéky. Dům jsme nechtěli pronajímat ani prodávat, takže jsme se domluvili s příbuzným, že nám dům pohlídá. Na Lanzarote jsme tedy museli platit hypotéku, nájem, jídlo a spoustu dalších výdajů. K tomu máme dvě malé děti, takže měsíční výdaje byly opravdu značné.

Byla jsem přesvědčená, že všechno je možné, a tak jsem si na začátku vše sečetla, určila minimální měsíční příjem a podle toho hledala práci. Mít nižší výdaje by nám hledání usnadnilo – několik nabídek jsem musela odmítnout, protože jsme si je nemohli dovolit.

Vycházelo nám to tak, že jsme si vydělali přibližně tolik, kolik jsme měli výdaje. Neměli jsme žádné rezervy, zřídka jsme si mohli něco koupit nebo zajít na jídlo – většinou jsme žili od výplaty k výplatě a v tomto ohledu to bylo dost náročné.

8. Jaký byl život na ostrově pro naše dvě malé děti?

Naši kluci si Lanzarote naprosto zamilovali! Hned jak jsme přijeli, začali si užívat teplé počasí a moře. Chodili jsme na pláže, hráli jsme si na hřištích a objevovali nová místa. Lanzarote má tolik krásných pláží a hřišť, že jsme se nikdy nenudili. Celoročně příjemné počasí nám umožnilo být venku téměř každý den, což bylo skvělé. Celkově to pro ně byla podle mě výborná zkušenost.

Samozřejmě na nás někteří lidé koukali jako na blázny, když jsme oznámili, že odjíždíme na rok s našimi malými dětmi do zahraničí. My jsme se tím ale nenechali odradit. Cestujeme s dětmi od jejich narození a je to pro nás radost. Po celý rok na Lanzarote jsme nikdy neměli pocit, že by to pro naše děti nebylo dobré. Dokonce i když byl náš syn nemocný a museli jsme navštívit nemocnici, nezaznamenali jsme žádný negativní rozdíl oproti tomu, co by zažíval v Česku.

9. Chodily tam naše děti do školky?

Naše děti do školky na Lanzarote nechodily. Mladšímu synovi byl teprve rok, takže jsme o školce vůbec neuvažovali. Staršího syna jsme tam do školky chtěli dát, ale vzhledem k našemu stěhování po ostrově by to bylo logisticky náročné.

V každém případě státní školky (a školy) ve Španělsku jsou zdarma, takže s naší rezidenční kartou bychom ho tam bez problémů mohli dát. Pokud bychom chtěli anglicky mluvící školku, na Lanzarote jsou také k dispozici. Ceny takových školek se většinou pohybují kolem 200-300 euro za měsíc (u škol je to mezi 400-500 euro).

10. Jaké máme plány do budoucna?

Je to pár měsíců, co jsme se vrátili do Česka. Lanzarote nám chybí, ale kdy a na jak dlouho se tam vrátíme, to je zatím ve hvězdách ✨. Možná to v nitru tušíme, ale pevně jsme se ještě nijak nerozhodli.

Co však víme jistě, je, že Lanzarote nás naprosto okouzlilo a že jsme si tenhle magický ostrov zamilovali 🌴🩵. Jsme vášniví cestovatelé a milujeme dobrodružství. Během toho roku jsme využili každou volnou chvilku, abychom objevili všechna kouzelná zákoutí Lanzarote. O víkendech jsme vyráželi na výlety a postupně jsme skutečně prozkoumali téměř každý kout.

A teď, s nadšením pro tento ostrov, chceme předat naše zkušenosti dál. Proto jsme založili cestovní agenturu LanzaLife.cz. Právě teď jsi na jejím webu 😊. Pokud plánuješ dovolenou na Lanzarote a potřebuješ pomoc s plánováním, určitě mrkni na naši stránku Cesty na míru. A pokud Tě láká život na Kanárských ostrovech, využij naše Konzultace a my Ti pomůžeme s každým krokem.


Těšíme se na vaše komentáře. A nezapomeňte, že každý sen se může stát skutečností. 🌻🌞 Pokud zvažujete život na Kanárech nebo jinde v zahraničí, určitě do toho jděte, stojí to za to. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *